ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ

Особиста гігієна школяра включає в себе правила, спрямовані на збереження і зміцнення здоров'я дитини. Для їх виконання необхідно дотримуватися раціонального режиму дня, правильного харчування, чергування фізичної та розумової праці, праці й активного відпочинку, а також дотримання особистої гігієни, у вузькому розумінні цього слова. Крім усього, гігієнічне виховання – це складова частина загального виховання, в процесі якого дитині прищеплюються гігієнічні навички, що є невід'ємною складовою культурної поведінки людини.

Основні правила гігієни для школярів:

     - Особиста гігієна учня є першочерговим правилом, яке полягає у вимогах до змісту в чистоті тіла, одягу, а також житла. Дитину необхідно привчати щоранку вмивати обличчя, руки, шию, чистити зуби. Вмиватися також необхідно і після прогулянки. Увечері, перед сном, слід прийняти водні процедури і одягнути чисту білизну. Особливого догляду вимагають руки, а також нігті на пальцях рук і ніг. Для того, щоб під довгими нігтями не накопичувалася бруд, їх необхідно акуратно підстригати 1 раз на 2 тижні або частіше за потребою. Дуже важливо мити руки перед їжею, після якої-небудь брудної роботи, після відвідування туалету і різних громадських місць. Особиста гігієна також включає в себе дотримання гігієни побуту – провітрювання приміщення, догляд за особистим одягом і постільними речами, створення сприятливих умов для сну і відпочинку.

    - Основною вимогою гігієни харчування школярів є те, що прийом їжі повинен здійснюватися щодня в строго певний час. Учням слід приймати їжу не менше 4 разів на добу. Їжа повинна бути свіжоприготована, збалансована, а також володіти приємним запахом і виглядом. Є необхідно не поспішаючи, при цьому ретельно пережовуючи, а також під час їжі школяр не повинен відволікатися й розмовляти.

    - Ще одним правилом, яке повинен дотримуватися кожен школяр є гігієна розумової праці. Основна мета даної гігієни – тривале збереження високої розумової працездатності і запобігання швидкій стомлюваності. Для цього дитині необхідно дотримувати певний режим дня. Починати роботу слід поступово, при цьому дотримуватися послідовність і систематичність. Також, ефективність розумової праці підвищується при зосередженому увазі, посидючості й акуратності.

   - Слід не забувати про чергування роботи і відпочинку. Для дотримання даного правила велике значення має гігієна робочого місця школяра. Дуже важливо створити на робочому місці учня сприятливу обстановку для продуктивної роботи. У першу чергу повинна бути забезпечена правильна робоча поза, яка залежить від раціональності конструкції столу і стільця. Робоче місце має бути достатньо освітлене, а приміщення повинно бути добре провітрюване і мати сприятливу температуру.

Загартовуй свій організм

        Основні фактори загартовування — сонце, повітря і вода. Розумне застосування їх допоможе вашому організму звикнути до змін зовнішнього середовища й виробити несприйнятливість до простудних захворювань, підвищить працездатність.Правильному фізичному розвиткові і зміцненню здоров'я сприятиме дотримування основних правил загартовування.

1. Загартовуйте організм систематично — щодня про-тягом тривалого періоду.

2. Умови і дозування змінюйте поступово. Повітряні і водні процедури починайте влітку і продовжуйте восени й зимою, поступово знижуючи температуру повітря та води.

3. Привчайте організм до систематичного впливу подразників різної сили. Для цього перебувайте на вітру, на сонці, у воді різної температури.

4. Урізноманітнюйте загартовувальні засоби. Змінюйте холодові подразники тепловими і навпаки, застосовуючи в комплексі сонячні, повітряні і водні процедури. Поєднуйте загартовувальні заходи з фізичними вправами. Загартовуючись сонячними променями, додержуйтесь таких вимог:

1. Приймайте сонячні ванни на подвір'ї, балконі, побли-зу річки, озера, моря, на лісовій галявині тощо.

2. Найкращий час для сонячних ванн — з 8 до 10 год в південних районах і з 10 до 12 год — у середній полосі, також корисні сонячні ванни після 16 год.

3. Приймайте сонячні ванни через 1—1,5 год після їди, не приймайте їх натще.

4. Перебуваючи на сонці, покривайте голову білим капелюшком або шапочкою.

5. Перші сонячні ванни приймайте 4—5 хв, поступово збільшуючи їх до 35—40 хв.

6. Приймайте сонячні ванни поперемінне в положенні лежачи і в русі (біг, рухливі ігри тощо).

7. Чергуйте сонячні ванни з купанням. Після купання обов'язково витирайтеся рушником насухо. Купатися часто не рекомендується.

8. Після сонячних ванн і купання відпочивайте в затінку.

9. При перших ознаках нездужання (погане самопочуття, прискорене серцебиття, нудота, головний біль) при-пиняйте приймання сонячних ванн.

10. Раз на тиждень робіть перерву в прийманні соняч-них ванн.

11. Сонячні ванни заборонені підліткам з підвищеною нервовою збудливістю при гострих формах туберкульозу легень, туберкульозу кісток і суглобів.

12. Не перебувайте довго на сонці, це може призвести до сонячного опіку або удару.

Правила приймання повітряних ванн:

         1. Загартовування повітрям починайте з провітрювання приміщення і поступового зниження температури в ньому на 1—3 °С.

         2. Носіть під час занять фізичними вправами, у похо-дах, на екскурсіях легкий одяг, бігайте по траві й піску босоніж.

         3. Перші повітряні ванни приймайте протягом 3—5 хв у приміщенні при температурі 4-15 °С, на свіжому повітрі— при температурі 4-18 °С, поступово знижуючи температуру до +10°С.

 

Гігієна зору

1. Коли ти читаєш, пишеш, вишиваєш або виконуєш іншу роботу, сторінка або предмет, з яким ти працюєш, мають бути добре освітлені.

2. Від очей до сторінки, тканини для вишивання тощо відстань має становити 30—35 сантиметрів.

3. Якщо ти пишеш при штучному освітленні, настільна лампа має бути розташована ліворуч, інакше на сторінку падатиме тінь від руки.

4. Читати у ліжку та транспорті дуже шкідливо для очей. Лежачи, неможливо весь час рівно тримати книжку перед очима — руки втомлюються, і відстань від сторінки до очей весь час змінюється. Під час руху транспорту руки із книжкою тремтять. При цьому кривизна кришталика весь час змінюється. Робота ока псується, і зір слабшає.

5. Не сиди перед телевізором чи за комп'ютером більше за 2—3 години на добу. Бо їх випромінювання дуже шкідливе для очей.

6. Не забувай робити перерви, коли читаєш, робиш домашнє завдання, дивишся телевізор чи працюєш за комп'ютером.

7. Виконуй вправи для тренування очей.

8. Частіше бувай на свіжому повітрі.

9. Вживай більше свіжих овочів і фруктів. Найбільш корисні для гарного зору морква, зелена цибуля, селера, помідори, солодкий перець. А от надмірне споживання солодощів шкодить зору.

 

Бережи свої очі!

1. Не торкайся очей брудними руками, рукавами одягу тощо. Якщо в око потрапила порошинка, його треба промити кип'яченою водою, а коли це неможливо — видалити її чистим носовичком.

2. Дотримуйся правил безпеки під час роботи у майстерні або виконуючи хатню роботу.

3. Не нахиляйся низько над каструлею з окропом або сковорідкою, на якій шкварчить масло.

4. Будь дуже обережним із пральним порошком, розчинами для миття посуду та іншими хімічними речовинами. Перед застосуванням зверни увагу, на їхню упаковку — на ній має бути написано, як поводитись, якщо така речовина потрапила в очі.

5. Обережно поводься із гострими предметами під час гри! Розмахуючи палицею перед обличчям товариша, ти можеш ви¬падково поранити йому око.

6. Будь уважним під час прогулянок та забав. У лісі чи в саду око може поранити гостра гілка.

7. Якщо ти сильно пошкодив око, негайно звернися до лікаря!

 

Правила догляду за зубами.

  • Чисть зуби вранці та ввечері протягом 2-5 хвилин. Зубну щітку і пасту тобі допоможуть підібрати зубний лікар (стоматолог) та батьки.
  •  Почистив зуби – прополощи рот теплою водою. Вимий зубну щітку водою з милом. Постав її щетиною догори.
  •  Щоразу після їди прополіскуй рот теплою водою.
  •  Кожні півроку перевіряйся у стоматолога.

Бережіть свої зуби!

Їж те, що корисне для зубів

Сир — знищувач бактерій. Якщо ти з'їв що-небудь солодке, то у наступні 5 хвилин заїж це шматочком нежирного сиру (25 — 30 г). Сир сприяє виділенню слини, що знижує вплив на зуби кислоти, яка викликає карієс. Крім того, сир містить речовини, що захищають зубну емаль від руйнування.

Тверді фрукти та овочі (яблука, морква, груша та ін.) зміцнюють ясна та уповільнюють процес руйнування зубів.

Йогурт містить багато кальцію — речовини, що сприяє формуванню та росту здорових зубів і надає їм білосніжного кольору.

Жуйка — найкращий десерт для зубів, але якщо вона не містить цукру. Жування жуйки протягом 20 хвилин після їжі зменшує ризик руйнування зубів. Але на порожній шлунок не рекомендується, бо вона викликає надмірне виділення шлункової кислоти.

Будь обережним із їжею, що липне до зубів!

Наприклад, банани, ізюм дуже корисні для твого організ¬му, але після їх вживання слід добре прополоскати ротову по¬рожнину.