ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ БАТЬКІВ

   Турбота про підростаюче покоління хвилює кожного. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.

   На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці згідно із законом України від 26 квітня 2001 р. «Про охорону дитинства» (ст. 12).

      Законодавство України, а саме СК в ст. 150, визначає, що батьки зобов’язані виховувати дитину у дусі поваги до прав і свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, зобов’язані поважати дитину, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування про неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, фізичні покарання, а також застосування інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Витяг із Статті 60. Закона України Про освіту

Батьки та особи, які їх замінюють, мають право:

 вибирати навчальний заклад для неповнолітніх дітей;

обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування в закладі освіти;

звертатись до органів державного управління і громадського самоврядування з питань навчання, виховання дітей;

брати участь в покращенні організації навчально-виховного процесу та зміцненні матеріально-технічної бази закладу освіти;

вимагати від дирекції школи створення умов для забезпечення повноцінного навчального процесу;

захищати в органах громадського самоврядування закладу освіти та у відповідних державних, судових органах законні інтереси своїх дітей.

Витяг із Статті 59. Закона України Про освіту

Батьки та особи, які їх замінюють, зобов'язані:

♦ постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної мови, регіональних мов або мов меншин, інших мов і рідної мови, сім'ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв; { Абзац третій частини третьої статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом N 5029-VI ( 5029-17 ) від 03.07.2012 }

виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського та інших народів, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до своєї країни;

сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;

виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.

Витяг із Статуту школи

контролювати зовнішній вигляд учнів перед виходом до школи;

відвідувати класні та загальношкільні батьківські збори, брати участь у різних шкільних заходах, допомагати школі;

забезпечувати щоденне відвідування дітьми школи.

Витяг із Статті 52. Конституції України

           Будь яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.

      Батьківські права та обов’язки носять конституційний характер. Їхнє право на виховання дітей є передумовою здійснення обов’язків щодо виховання. Відмовитись від своїх прав та обов’язків батьки не можуть. Вони можуть їх втратити після суду.

Витяг із Закона України Про освіту

Кодекс про шлюб та сім’ю

Ст. 65 частина 2

    Один із батьків, який проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на стосунки з нею. Той із батьків, при якому проживає дитина, не має права перешкоджувати іншому із батьків зустрічатися з дітьми і брати участь у їх вихованні.

Ст. 70

Підстава для позбавлення батьківських прав:

• батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо навчання і виховання дітей;

• батьки зловживають батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми ;

• батьки шкідливо впливають на дітей своєю аморальною, антигромадською поведінкою;

• батьки є хронічними алкоголіками та наркоманами.

Ст. 76

    Для захисту інтересів дитини суд може прийняти рішення про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав і передачу дитини на опікування органу опіки і піклування. Воно може мати місце тоді, коли подальше перебування дитини у осіб, у яких вона знаходиться, загрожує її здоров’ю, вихованню і небезпечне для неї (дитина залишається без їжі, одягу, необхідного постійного догляду).

Адміністративна відповідальність

    Адміністративна відповідальність батьків встановлена, виходячи із вимог КпАП за ухилення від виконання покладених законом обов’язків:

Ст. 184 частина 1

  Систематичне ухилення від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (при наявності підтверджуючих документів)

Ст. 184 частина 2

    Передбачена відповідальність за ті ж дії, які вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення до першої частини цієї статті (при наявності підтверджуючих документів)

Ст. 184 частина 3

    За вчинення неповнолітнім у віці від 14 до 16 років правопорушення, яке передбачає відповідальність згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення.

Ст. 184 частина 4

    До неповнолітніх, які не досягли 14 – 16 років і відповідно до статті 10 Кримінального кодексу не є суб’єктами злочину і не можуть нести кримінальної відповідальності, застосовуються примусові заходи виховного характеру, які передбачені Ст.11 Кримінального кодексу, а батьки несуть адміністративну відповідальність.

    Батьки можуть нести адміністративну відповідальність і за статтею 180 Кодексу – за доведення неповнолітнього до стану сп’яніння (шляхом особистого прикладу або психічного чи фізичного спонукання до вживання спиртних напоїв).

 Якщо неповнолітній систематично втягувався в пияцтво дорослим, то останній підлягає кримінальній відповідальності за статтею 208 Кримінального кодексу.

    Школа подає батькам і особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків. Батьки (особи, які їх замінюють) несуть однакову відповідальність за виховання, навчання і розвиток дітей. У разі невиконання батьками своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством України, заклад освіти може виступати позивачем до суду з питань позбавлення їх батьківських прав.

Батьки несуть відповідальність за:

  • антипедагогічні дії щодо дітей;
  • небажання створити дитині належні умови для становлення гармонійно розвиненої особистості;
  • зневажливе та неетичне ставлення до особистості вчителя чи педагогічного колективу;
  • ігнорування рішень шкільної та педагогічної рад, батьківського комітету класу, пов'язаних з вирішенням питань навчання та виховання.